UA Рус

Як дитині підтримати друга, який втратив близьку людину: поради психолога

13 листопада 2023 673 Друк
Як дитині підтримати друга, який втратив близьку людину: поради психолога

Війна затьмарила дитинство юних українців. Вони змушені долати тяжкі випробування, що назавжди змінюють їхні долі. Втрата близької людини – це особиста трагедія та горе, що потребує часу, внутрішніх ресурсів та підтримки з боку рідних та друзів. МОЗ спільно з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз підготували рекомендації, які допоможуть підтримати друга, який втратив близьку людину.

Насамперед дорослим варто пам’ятати, що новина про горе друга чи подруги може травмувати також і їхню дитину, адже вона природно наштовхує на думки, що й у її родині може статися щось подібне. Тому якщо дитина дізнається про те, що сталося, від батьків, важливо обережно підбирати слова.

Світлана Ройз радить уникати слова “твій (друг)”, “твоя (подруга)”, коли батьки будуть говорити про втрату, щоб дитина не проєктувала ситуацію на себе. Можна розказати дитині, в кого померла близька людина, та пояснити, що їм зараз важко і їм знадобиться допомога.

Обов’язково слід наголосити, що дитині не треба боятися, що чуже горе якось відобразиться на ній. Навпаки – якщо вона спробує поговорити та допомогти, то їй самій стане краще.

Батьки можуть запитати дитину, чи знає вона, якими словами краще підтримати друзів після втрати. Варто вислухати відповіді та підтримати коректні. Можна запропонувати свої варіанти:

  • я знаю, що сталося, і мені дуже шкода;
  • я не знаю, як підібрати слова, щоб підтримати тебе;
  • ми всі завжди будемо пам’ятати твого батька/твою матір, якщо ти захочеш щось зробити в його пам’ять, я тобі допоможу.

Підпишіться на email розсилку!

Варто пояснити, чому не можна казати подрузі чи другу, які пережили втрату “не плач”, “не переживай”, “все буде добре”, “зате в тебе залишилася мама/тато”, “зате ти живий”. Якщо ваша дитина хоче обійняти подругу чи друга, щоб заспокоїти чи таким чином висловити свою підтримку, то обов’язково потрібно спитати дозволу.

Розкажіть, що подрузі чи другу, в яких хтось помер, зараз дуже важко, що їм складно розібратися зі своїми емоціями, що вони можуть відчувати смуток, злість, відчай, роздратування і поводитися не так, як ви звикли: «Якщо друг чи подруга злиться, це не означає, що ти чимось завинив перед ним. Це нормально. Треба спробувати це зрозуміти».

Але! Якщо з вашою дитиною почали поводитися грубо, то потрібно коректно означити свої кордони і пояснити, що така поведінка – це боляче, неприємно, що «зі мною так не можна».

Так само слід пам’ятати, що якщо людина, яка переживає втрату, сміється і має хороший настрій – це чудово, але це не означає, що вона все вже пережила, тепер все добре і вона не відчуватиме смутку та болі.

Попередьте дітей, що не варто ставити зайвих запитань, бо вони можуть ранити. Але якщо друг чи подруга захочуть виговоритися, то дуже важливо вислухати їх. Також можна спитати в друга чи подруги, чим ви можете допомогти.

Не потрібно нав’язувати свою компанію тому, хто переживає втрату, якщо ця людина хоче побути на самоті. Водночас не можна ігнорувати цю людину. 

Не треба стишувати голос чи припиняти розмову, коли входить людина, яка пережила втрату. Їй це може бути неприємно.

Варто запропонувати дитині, що переживає горе, приєднатися до якоїсь активності. Якщо дитина відмовилася, то краще не вмовляти, а сказати, що коли вона захоче долучитися до гри, то ви її чекатимете.

Поясніть, що у горі важливо просто бути поруч, щоб ваш друг чи подруга знали, що ви у неї є і що вона може розраховувати на вашу увагу, дружбу і допомогу.

 

Опубліковано:
Освітній портал
Редакція сайту не є автором статті, тому всі його джерела належать автору самої статті
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Вам також може сподобатись

Показати більше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показати більше

Підпишіться на email розсилку!

Отримуйте тільки свіжу і цікаву інформацію про новини освіти в Україні та за кордоном

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача