Пошук по сайту

З "бюрократичним сказом" в освіті треба боротись - Ігор Лікарчук

Освіта в Україні

Блоги

Уважно прочитав проект наказу, яким у новій редакції викладається Порядок проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти.

Можу сказати лише одне. Суттєвих змін у змісті й технології проведення інституційного аудиту, як засобу забезпечення якості освіти, на мою думку, там як НЕ БУЛО, так і НЕМАЄ.

Найбільш вагомим недоліком документа є те, що якість освітньої діяльності, ефективність функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти в конкретному закладі визначаються не на основі оцінювання РЕЗУЛЬТАТІВ його роботи, а на основі оцінювання ПОТОЧНИХ ПРОЦЕСІВ у ньому та вивчення його документації.

Будьте певні, що в Україні не знайдеться директора школи, який би не зумів підготувати свій заклад до аудиту, а іншими словами - ПОКАЗАТИ «ТОВАР ЛИЦЕМ». Не знайдеться директора, який би не написав всю потрібну документацію і не розіклав би її до приїзду аудиторів у гарнюсінькі файлики. З бантиками і без них. Толкові директори знайдуть можливість, як забезпечити гарні результати опитувань і анкетувань...

Немає потреби детально аналізувати якісь окремі показники чи індикатори, зазначені в проекті. Бо всі вони мальовані одним пензлем. Пензлем бюрократизму. І за змістом вони НІ ПРО ЩО.

Іще про одне. За 48 років роботи в освіті бачив силу-силенну всіляких перевірок і вивчень роботи шкіл. Сам іх організовував і проводив. І мене, як керівника школи та професійно-технічного училища перевіряли не раз і не два. Але, насправді, перевіряючі не дуже хотіли їхати до мене. Бо завжди могли напоролися на питання: «А чому ви вирішили, що має бути так, як ви кажете, а не інакше?» Й відповіді на це питання вони ніколи не знаходили. Зважте, що в роки мого директорування не було узаконеного поняття «педагогічної свободи вчителя». А тепер воно є. Хоч в цьому проекті й не згадуються жодним словом... Тож мені здається, для авторів цього документа поняття «педагогічна свобода вчителя» і «автономія закладу освіту» є своєрідним НЛО. Пролетіло і... немає. Думаю, що не помилюся, якщо скажу, що проект саме цю свободу та автономію посилає дуже далеко...

І наостанок. Іще в радянські часи навіть в тодішньому Міністерстві народної освіти зрозуміли, що на основі спостереження за тим, як учитель проводить уроки, висновки про якість освітнього процесу робити НЕ МОЖНА. Бо це абсурд і педагогічна тьмутаракань. Але ця тьмутаракань в проекті є. На чільному місці. З чим і вітаю освітню громадськість... Йшли від совка і до нього прийшли.

У одному з актів інституційного аудиту, який проводив регіональний підрозділ ДСЯО, і який розміщений на сайті служби, прочитав про одне з «досягнень» аудованого закладу. Це - стенди, які розміщені на стінах школи, включаючи стенд про необхідність боротьби із сказом (!!!!) Я також вважаю, що із сказом потрібно боротися. Страшенно погана хвороба. В освіті вона має різновид, який називається «бюрократичний сказ». Не хочу проводити ніяких паралелей, але...

 Ігор Лікарчук

Теги:
Читайте також:

"Скільки вчителів початкової школи пройшли сертифікацію?"

"МОН: учасникам освітнього процесу надаються пільгові умови страхування від коронавірусу"

"Випускники можуть бути звільнені від складання ДПА у формі ЗНО"

Коментарі {0}

Чтобы оставить свой комментарий, необходимо зарегистрироваться.

Опитування
Як ви оцінюєте роботу Шкарлета С.М.
Інші новини