UA Рус

Освітній омбудсмен закликає не скасовувати ДПА у 2022 році

11 лютого 2022 964 Друк
Освітній омбудсмен закликає не скасовувати ДПА у 2022 році

Державна підсумкова атестація – це оцінка результатів навчання учнів за ключовими предметами в школі. У зв’язку з пандемією два роки поспіль для здобувачів освіти скасовували ДПА.  На думку освітнього омбудсмена скасування третій рік поспіль цього важливого інструменту оцінювань навчальних результатів учнів базової та старшої школи означає поглибити незнання щодо якості української освіти, яка від початку пандемії й так зазнала суттєвих втрат.

Освітній омбудсмен звертається до народних депутатів та до Міністерства освіти і науки України із закликом ще раз ретельно зважити всі “за” і “проти” – і не скасовувати державну підсумкову атестацію у 2022 році. 

Підпишіться на email розсилку!
10 лютого до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій було направлено на розгляд проєкт Закону, в якому пропонується скасувати проведення державної підсумкової атестації (ДПА) у загальноосвітніх школах, а саме:

«Установити, що у зв’язку із здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID19), здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням». 

Сергій Горбачов зауважив, що у 2020-2021 роках скасування ДПА для здобувачів освіти було вимушеним кроком у зв’язку з епідемічною ситуацією. Скасування іспитів третій рік поспіль поглибить незнання щодо якості української освіти, яка від початку пандемії й так зазнала суттєвих втрат.

Освітній омбудсмен звернув увагу, що цьогорічні одинадцятикласники були випускниками 9 класів на початку пандемії й також не складали тоді ДПА. Тобто фактично їхні освітні результати на рівні базової та старшої школи залишаються не оціненими, й ні заклади освіти, ні держава не можуть наразі порівняти результати їхніх знань до та під час пандемії й відповідно, проаналізувати освітні втрати, виробити певну стратегію. Україна втрачає інформацію про освіту цілого покоління.  

На його думку, якщо щороку скасовувати ДПА для одинадцятикласників, навіть якщо вони складають ДПА в базовій школі – це не дозволить об’єктивно оцінювати здобуті знання та розуміти масштаб освітніх втрат. 

Він зазначив, що частина випускників складають ЗНО лише з тих предметів, по яких вони посилено готувалися, частина не складають ДПА та ЗНО взагалі, оскільки не вступають до українських закладів вищої освіти, або планують вчитися за кордоном, де ЗНО не вимагається. Не маючи результатів ДПА, які дозволяють оцінити якість знань в абсолютному вимірі, а не лише у вигляді відносних рейтингів ЗНО, втрачається можливість мати об’єктивну картину  знаннєвих втрат по країні. 

Сергій Горбачов наголосив, що для системи освіти важливо після кожного рівня освіти чітко знати, чому саме навчилися наші діти, де у знаннях є прогалини, щоб розуміти, що змінювати в освітній системі, змісті освіти, методиках.  ДПА і є тим інструментом, який дозволяє оцінити результати, котрі ми отримали за певний період шкільного навчання.

Батьки здобувачів освіти скаржаться на зниження рівня знань своїх дітей в умовах пандемії та дистанційного навчання. Причинами зниження якості освіти є:

  • нерівний доступ дітей до освіти
  • відсутність або нестача комп’ютерного обладнання
  • незадовільна якість інтернету або його відсутність
  • психологічні особливості щодо сприйняття інформації дітьми різного віку 
  • незадовільна якість навчального процесу з боку деяких педагогів
  • втрата мотивації до навчання здобувачами освіти.

Наразі ні заклади освіти, ні держава не володіють інформацією про ці втрати й відповідно не можуть виробити певний план їх компенсації та компенсувати ці знання. 

«Я усіляко підтримую дії Уряду та Міністерства освіти і науки України, які розпочали організаційну підготовку для проведення освітніх вимірювань: створюватимуться екзаменаційні центри, планується адаптація програмного забезпечення та інші заходи. А  пілотний проєкт організації та проведення освітніх оцінювань в екзаменаційних центрах планується провести у 2024 році. Але інформація про рівень знань українських школярів потрібна вже тут і зараз. Саме цю  інформацію надає ДПА», - наголосив Сергій Горбачов.​​​​​​

Опубліковано:
Освітній портал
Редакція сайту не є автором статті, тому всі його джерела належать автору самої статті
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Вам також може сподобатись

Показати більше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показати більше

Підпишіться на email розсилку!

Отримуйте тільки свіжу і цікаву інформацію про новини освіти в Україні та за кордоном

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача