Укр Рус

Як просувається реформа вищої освіти?

У 2014 році був ухвалений Закон України «Про вищу освіту». Як просувається реформа галузі впродовж останніх років, розповів ексзаступник міністра освіти і науки з питань вищої освіти Єгор Стадник порталу LIGA.Life.

За його словами у сфері вищої освіти відбулося три головні зміни.

1.Змінений механізм фінансування університетів.

До недавнього часу вищі отримувати кошти виключно за кількістю студентів, тому вони були в першу чергу зацікавлені не на якості освіти, а на наповненості ВНЗ. Під час вступної кампанії до вишу зараховували абітурієнтів без базових знань, щоб не втратити гроші.

В  результаті певних змін, сьогодні фінансування університетів відбувається за результатом їхньої роботи. Кількість студентів є другорядним показником. У 2020 році було впроваджено формулу, відповідно до якої 80% коштів виші отримують гарантовано, а решту з урахуванням досягнення певного рівня показників:

  • позиція в міжнародних рейтингах;
  • кошти від грантів та наукових замовлень;
  • масштаб ВНЗ;
  • рівень працевлаштування випускників.
Підпишіться на email розсилку!

2. Отримання значної частини коштів від студентів, які навчаються за контрактною формою.

В університетах була запроваджена індикативна собівартість контрактного навчання, тобто вона має складати не менше 60% від видатків, які витрачає держава на бюджетне місце. Заплановано поступове підвищення індикативної собівартості протягом двох майбутніх років на 10 %. Водночас вартість навчання повинна бути співмірна з доходами в регіоні.

Для 38 спеціальностей, які мали найбільший попит серед абітурієнтів, була підвищена ціна за навчання. До них відносяться: економіка, право, політологія, маркетинг, менеджмент, журналістика, міжнародні відносини, фінанси, дизайн, туризм, готельно-ресторанна справа. Для 83 спеціальностей вартість залишилася без змін.

Єгор Стадник наголосив, що таке нововведення мало позитивні результати. Так у 2020 році університети отримали на 250 млн більше коштів від контрактників, ніж у 2019 році.

3. Запровадження основних показників для ректорів.

Ректор, з яким Міністерство освіти і науки підписує контракт, має за період своєї каденції досягти певних цілей та завдань, встановлених державою, а не просто безініціативно працювати. Чіткі позиції завдань прописані у контракті, за систематичне невиконання яких з ректором можуть розірвати контракт. Частину завдань формує МОН, іншу – пропонує ректор під час виборчої кампанії.

Міністерство освіти і науки продовжує реформування вищої освіти. Наразі на фінальній стадії знаходиться розробка законопроекту, яким передбачатимуться певні зміни системи фінансування та управління університетами, а саме вишам буде надано право автономії, відповідно до якого заклад самостійно може розпоряджатися коштами, визначати рівень оплати праці, залучати інвестиції, залишаючись при цьому неприбутковим.

Депутатка фракції "Слуга народу" і голова підкомітету з питань вищої освіти Ради Юлія Гришина прокоментувала питання щодо підвищення вартості навчання у вишах на контрактній основі у 2021 році, та запевнила, що МОН планує залишити рівень індикативної собівартості 2021 року на рівні 2020 року з внесенням відповідних змін до законодавства.

Однак Єгор Стадник наголосив, що слід не заморожувати індикативну собівартість, а впроваджувати безвідсоткове кредитування  або розміром 2-3% для здобуття вищої освіти.

Опубліковано:
Освітній портал
Редакція сайту не є автором статті, тому всі його джерела належать автору самої статті
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Опитування
Як ви оцінюєте роботу Шкарлета С.М.
Голосувати

Вам також може сподобатись

Показати більше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показати більше

Підпишіться на email розсилку!

Отримуйте тільки свіжу і цікаву інформацію про новини освіти в Україні та за кордоном

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача