Укр Рус

Протитривожне. Самопідтримка для дорослих та дітей - Світлана Ройз

19 лютого 2022 585 Друк
Протитривожне. Самопідтримка для дорослих та дітей - Світлана Ройз

Практики самопідтримки для дорослих та дітей. Протитривожне. Просте. Ніжне.

Я на багатьох семінарах останніх місяців пропоную студентам буквально хвилинну практику. Сісти зручно, можна обійняти себе руками, можна, якщо комфортно, заплющити очі, а можна і не закривати – і почати тихенько співати – гудіти – бурчати для себе самого мелодію – колискову.

Без слів просто голос, його тихі вібрації. Через секунд 10-15 чоловіки і жінки починають ритмічно повільно розгойдуватися, явно розслабляються м'язи обличчя, тіло ніби обм'якає і виникає відчуття, що тяжкість перетікає з голови до тазу. Все тіло стає стійкішим, спокійнішим, розслабленішим.

А коли через хвилину всі розплющують очі – на обличчях блукають «окситоцинові» посмішки, погляд глибший, подих спокійніший, думки повільніші, відчуття більшої стабільності та надії. І після цієї практики хочеться випити води чи теплого солодкого чаю. Тому що наше «внутрішнє маля» повертається до життєвості.

Я, коли хвилююся, зараз співаю собі. Буквально хвилину. Я знаю, що співи, навіть мугикання – допомагають «включити» парасимпатичні реакції – розслаблення, заспокоєння, повернути собі природну ритмізацію, повернути «достресовий» ритм серцебиття, дихання.

Колискова – собі – це регресивна психотерапевтична практика. Найглибша. Ми, обіймаючи себе, розгойдуючись, повертаємо відчуття кордонів, даємо собі опору, тонізуємо блукаючий нерв. Допомагаємо собі стабілізуватися (так ми працюємо в терапії ранніх травм, коли в житті людини відбувалося щось дуже складне в ранньому, довербальному періоді життя).

А для всіх дітей наші колискові – це створення ще одного простору близькості, простору якогось тонкого зв'язку з родом. Простір безпеки, любові та розвитку.

А коли ми співаємо собі – ми самі собі даємо підтримку. Ми – дорослі, даємо підтримку своїй внутрішній дитині, якій може бути зараз страшно. Має причини боятися.

Досвід самопідтримки виростає із досвіду підтримки. Ми можемо швидко заспокоїтися, швидко сказати собі заспокійливі слова, можемо «взяти себе в руки» – якщо у нас були в нашому дитинстві ті, хто міг взяти нас надійно на руки і в руки, у чийому спокої, силі, стійкості ми могли розчинити свої тривоги.

Не всі ми мали цей досвід. І часто ми вирощуємо у собі цих спокійних стійких надійних «внутрішніх батьків». Що всередині нас можуть сказати – я з тобою. Ти точно впораєшся. Ти трохи відпочинеш і діятимеш.

Будь ласка, співайте дітям пісні. Мичіть, гудіть, вигадуйте свої, співайте ті, які чули від ваших мам та бабусь. Співайте – чоловіки та жінки. У колискових є те, що дає силу – близькості, те, що дає запас сил парасимпатичній нервовій системі, те, що створює відчуття «Колиби» (колись я працювала над дисертацією – про вплив супроводу вагітності протягом пологів та стан дитини). я дізналася, що слово Колиба – це матка).

Підпишіться на email розсилку!
Колихаючи дитину, колихаючи себе – ми повертаємо собі стан – я перебуваю під захистом вже не тільки мами – самого ЖИТТЯ. Ми співаємо, розгойдуючись, обіймаючи дитину, або торкаючись її, використовуючи рефрени, голосом, ритмізацією відтворюючи відчуття трансу – невагомості, безпеки, що була в матці.

Особливо, коли тривожно, давайте співати собі та дітям колискові.

Спробуйте, будь ласка, прямо зараз – чоловіки та жінки – на пару секунд, промикати, погудіти, проспівати – вголос чи про себе. Ви точно відразу відчуєте ефект.

Доброї спокійної наповнюючої ночі. І життя.

Світлана Ройз

Опубліковано:
Освітній портал
Редакція сайту не є автором статті, тому всі його джерела належать автору самої статті
0.0
Актуальність і новизна:
Подача і оформлення матеріалу:


Опитування
Як ви оцінюєте роботу Шкарлета С.М.
Голосувати

Вам також може сподобатись

Показати більше

Нещодавні матеріали бібліотекки

Показати більше

Підпишіться на email розсилку!

Отримуйте тільки свіжу і цікаву інформацію про новини освіти в Україні та за кордоном

Новина додадана до збережених

Перейти до кабінету
x
x
Статус користувача